فرآیند استخدام و اخراج کارمندان سیستماتیک 0

فرآیند استخدام و اخراج کارمندانت را سیستماتیک کن

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

در هر کسب و کاری سیستم سازی باید در بخش های مختلفی از آن انجام شود. اما یکی از مهم ترین بخش هایی که در هر کسب و کاری باید سیستم سازی شود بخش استخدام و اخراج کارمندان است. سیستم سازی استخدام و اخراج در کسب و کار ها باعث می شود تا در زمان افراد زیادی صرفه جویی شد و بتوان برای آن سمت در کسب و کار فرد مناسبی را پیدا کرده، عادلانه رفتار کنند، راحت تر کنترل کنند و همچنین بتوانند به صورت اصولی اخراج کنند.

سیستم سازی استخدام

آیا فرآیند استخدام کارمندان در سازمان شما شفاف شده است؟ اگر بخش استخدام خود را سیستمی کنید، موارد زیر مشخص می شوند:

سیستم سازی استخدام و اخراج 1

بسیاری از مدیران برای استخدام کارکنان خود زمان زیادی صرف می کنند که بسیار اشتباه است، چون یک مدیر نباید وارد بحث استخدام شود. اگر می خواهید افرادی که شایسته آن جایگاه شغلی هستند به سمت شما بیایند، باید روال استخدام از قبل مشخص شده و فرد دیگری آن ها را قبل از مصاحبه با مدیر ببیند و فیلتر کند. خیلی از مدیران هستند که هیچ ساختار و سیستمی برای مصاحبه ندارند و بعد از مدتی مدیر وارد چالش می شود و از نیروهایی که دارد راضی نیست.

پس برای استخدام اصولی باید فرآیندهایی مانند محل فراخوان دادن، ویژگی های فردی که استخدام می شود، شرح وظایف، میزان حقوق و مزایا، قرارداد و بندهایی که می خواهیم برای آن پست اضافه کنیم، مصاحبه کننده، تعداد مصاحبه ها و نوع سوالات مشخص شوند.

چک لیست سیستم سازی استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب فرایند چالش برانگیزی است.اگر در استخدام یک کارمند اشتباه کنید، هزینه زیادی باید بپردازید، چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی. از طرف دیگر استخدام یک کارمند مناسب، رابطه مستقیمی با بازدهی کارمندانتان دارد؛ نهایتا بر کل محیط کار شما اثرگذار است.

استخدام یک کارمند مناسب باعث ارتقا سطح فرهنگی کار شما می شود و با میزان انگیزش کارمندان دیگر نیز در رابطه است. 

1. قبل از استخدام کارمند، شرح شغل را مشخص کنید.

مرحله اول سیستمی کردن استخدام با تجزیه و تحلیل شغل آغاز می شود. تجزیه و تحلیل شغل شما را قادر می سازد اطلاعات مربوط به وظایف، مسئولیت ها، مهارت های لازم، نتایج و محیط کار یک شغل خاص را جمع آوری کنید. 

اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل شغل برای توسعه شرح کار برای کارمند جدید بسیار اساسی است. شرح شغل به شما کمک می کند تا استراتژی استخدام خود را برای استخدام درست برنامه ریزی کنید و از کارهای بیهوده پرهیز کنید.

2. استراتژی استخدام کارمندان خود را برنامه ریزی کنید.

قدم مهم بعدی در سیستم سازی فرآیند استخدام برگزاری یک جلسه برنامه ریزی با کارمندان بخش استخدام سازمانتان است. برای این واحد باید یک مدیر انتخاب کنید تا از این پس همه فرآیند ها را کنترل و صحت انجام آن را به شما گزارش دهد. در این جلسه می توانید همه موارد را یکبار با تیم استخدام مرور کنید و به یک برنامه اجرایی مناسب دست پیدا کنید.

3. برای استخدام کارمند از چک لیست استفاده کنید.

این چک لیست به شما کمک می کند روند استخدام کارمند را منظم کنید. فرقی نمی کند که این اولین کارمند شما باشد یا چندمین نفر.

این چک لیست به شما کمک می کند تا از تلاش های خود برای استخدام مطلع شوید؛ همچنین باعث می شود پیگیری هر مرحله برای شما و تیم استخدامتان راحت باشد. این نکته را فراموش نکنید که چک لیست استخدامتان را بهبود بدهید.

4. رزومه و مهارت متقاضیان را با توجه به شرح شغل بسنجید.

رزومه و مهارت متقاضیان را با توجه به شرح شغل بسنجید.

همانطور که در ابتدا بیان شد مهمترین و اولین قدم در سیستم سازی استخدام، مشخص کردن شرح شغلی است که برای آن فراخوان استخدام می دهیم. این شرح شغل یک الگو می باشد که با توجه به موارد آن شما باید داوطلبان استخدام را بسنجید و هر کدام که درصد بیشتری تشابه با انتظارات شما دارد را مصاحبه و استخدام کنید. 

با غربال کردن رزومه افراد قبل از مصاحبه با توجه به ویژگی های مورد نظر، شما می توانید در زمانتان صرفه جویی کنید و فقط افرادی را ملاقات کنید که واجد شرایط ترین هستند.

سیستم سازی کنترل کارمندان

سیستم سازی استخدام و اخراج 2

یکی از دلایل رفتن نیروها از سازمان این است که با آن ها عادلانه رفتار نمی شود. بسیاری از مدیران به صورت سلیقه ای از نیروی خود سوال می کنند که آیا فلان کار را انجام دادی یا نه؟ این نوع رفتار سیستمی نیست بلکه سلیقه ای است. وقتی شما برای کنترل افراد سازمانتان سیستم سازی انجام دهید، حتی زمانی که شما در سازمان حضور نداشته باشید هم پرسنل کار خود را انجام می دهند. چون می دانند که شما یک سیستم دارید و آن سیستم آن ها را کنترل می کند.

منظور از سیستم کنترل، دوربین مداربسته نیست، بلکه ابزارها و شاخص هایی هستند که شما تعیین می کنید. زمانی می توانیم بگوییم که افراد را درست کنترل می کنیم که شاخص های عملکردی و نتیجه ای آن ها را مشخص کرده باشیم. اگر برای پرسنل خود شاخص عملکرد تعیین نکرده و آن ها را کنترل نمی کنید، سازمان شما به سیستم سازی در بخش استخدام و اخراج نیاز دارد. 

سیستم سازی اخراج

سیستم سازی استخدام و اخراج 3

بسیاری از مدیران به محض این که یک کارمند اشتباهی مرتکب می شود، او را اخراج می کنند. اما همان مدیر وقتی حال خوبی دارد و خوش اخلاق است، برای نیروی دیگری که اشتباه بزرگتری انجام داده واکنش خاصی انجام نمی دهد. برخی مدیران نیز نیرو های پراشتباهی دارند و وقتی از آن ها می پرسیم چرا این افراد را اخراج نمی کنید، در جواب می گویند: ” بگذار کار کنند، ببینیم چه می شود؟ شاید درست شد!”

یک مدیر موفق باید نحوه و فرآیند اخراج را بدانند. برای اخراج پرسنل باید خطاهایی نوع اول یا قرمز و خطاهایی نوع دوم یا زرد مشخص باشند و در آیین نامه ثبت شوند. مثلا اگر کسی خطای قرمز را انجام داد، یعنی ان فرد می تواند اخراج شود و اگر خطای زرد را انجام داد چه فرآیندهایی باید طی شود. مثلا در مرحله اول و دوم و سوم اخطار شفاهی، در مرحله چهارم اخطار کتبی، مرحله بعد یک هفته مرخصی اجباری و مرحله آخر آن فرد می تواند اخراج شود.

زمانی که اخراج افرادتان را سلیقه ای و بسته به حال خودتان انجام می دهید و هیچ سیستمی ندارید، شما یک ضعف بزرگ در بخش سیستم سازی اخراج خود دارید و به سیستم سازی استخدام و اخراج نیاز دارید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین بخش هایی که باید در کسب و کار ها سیستم سازی شود، بخش استخدام و اخراج است. بحث سیستم سازی بخش استخدام و اخراج فرایندی است که نیازمند زمان است اما یک سری از مراحل کلی این فرایند عبارتند از:

  • مشخص کردن شرح شغل پست مد نظر
  • برنامه ریزی برای استراتژی استخدام
  • استفاده از یک چک لیست برای استخدام
  • سنجش افراد متقاضی با توجه به شرح شغل مد نظر
4.9 7 رای ها
امتیاز بدهید
جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره تامین و خرید سیستمی می آموزید که چطور تامین کنندگان خود را ارزیابی کرده و با مدیریت اقلام ضروری و خرید بهینه از هزینه های کسب و کارتان بکاهید

6,000,000 ریال

با سیستم‌ سازی استخدام و اخراج در سازمانتان دیگر نگران استخدام های نامناسب، بی نظمی ها، دوباره کاری ها و اخراج های سخت و چالش برانگیز نباشید. اصولی استخدام کنید، اصولی اخراج کنید، اصولی کنترل کنید.

6,000,000 ریال

سیستم‌ سازی فروش شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی فرآیند فروش، اطلاعات فروش و نیروهای فروش انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود.  برای سیستم سازی کسب و کارتان و به خصوص قسمت فروش وقت بگذارید، چون تا فروش خوبی نداشته باشید، رونقی هم ندارید.

7,000,000 ریال

سیستم‌ سازی یا «سیستم‌ سازی کسب‌و‌کار» شامل تمام کارهایی است که برای خودکارسازی کسب‌و‌کار انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، اغلب کارها به‌خوبی پیش برود. گذراندن دوره سیستم‌ سازی اقیانوس ابی با نام “سیستم پلاس” به مدیران کمک می‌کند وابستگی کسب‌و‌کار را به خودشان کاهش دهند و وقتی در محل کار نیستند تمامی کارها به‌خوبی پیش برود.

61,000,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا امراللهی

من تو دوره شرکت کردم بسیار تکنیکی و خوب بود این دوره

مهلا

سلام
داشتن سیستم اخراج چه مزایایی دارد

سما زرگرچی

این مقاله به طور کامل با کسایی که نمیتونستند خوب برنامه ریزی کنند و یه سیستم عالی طراحی کنند واقعا بدرد بخور هست
من به شخصه از این مقاله بسیار فیض بردم
موفق باشید

میرزایی

تو یک مقاله که اصول صحیح اخراج رو نوشته بود خوندم همون طور که یک استخدام نیاز به جلسه دارد برای اخراج هم حتما یک جلسه لازم هست که باید کوتاه انجام شود

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط میرزایی
محمدی

سلام
علم سیستم سازی به مدیران کمک می‌کند وابستگی کسب‌و‌کار را به خودشان کاهش دهند و وقتی در محل کار نیستند تمامی کارها به‌خوبی پیش برود.
پس بنظرم مدیر باید اولویتش رو بیشتر برای ساخت یک سیستم عالی بزاره تا برای آینده زمان کمتری صرف کندو حتما اگر مدیر در ابتدا کم کاری کند و سیستم مناسبی به عمل نیاورد در آینده هم دچار مشکل خواهد شد.

حسینی

اگر دوره سیستم سازی استخدام و اخراج رو جداگانه بگیریم، مبحث سیستم سازی ناقص نمیشه؟

زارع

چگونه یک سیستم خوب برای کنترل کارمندانمون بسازیم؟

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: