با انواع لوگو آشنا شوید

اگر عجله داری PDF مقاله را دانلود کن تا هر وقت خواستی بخونی

از گذشته های دور تا کنون از نشانه ها برای القای یک مفهوم به مخاطبین استفاده می کردند. با گذشت زمان این روش دچار تغییر و تحولات اساسی شده است، به طوری که امروزه از آن به عنوان طراحی لوگو یاد می کنند. انواع لوگو تاثیر به سزایی در معرفی کسب و کارها و برندینگ آن ها دارد. لوگوها در انواع و سبک های متفاوتی طراحی می شوند. اگر می خواهید با انواع لوگو بیشتر آشنا شوید تا پایان با شرکت اقیانوس آبی همراه باشید.

انواع لوگو چیست؟

پیش از آنکه به معرفی انواع لوگو بپردازیم بهتر است ابتدا بدانید که لوگو چیست. لوگو در واقع یک کلمه لاتین است که به معنی نشانه و آرم می باشد. لوگو یا همان آرم نشانی گرافیکی است که می تواند به صورت تصویر یا نوشته و یا ترکیبی از هر دو باشد که برای هر کسب و کاری به صورت کاملا خاص و ویژه طراحی می شود و از جمله رایج ترین و کاربردی ترین روش های معرفی برند محسوب می شود.

به عبارتی می توان گفت که لوگو نماد مختصر هر کسب و کاری برای ماندگار شدن در اذهان عمومی است. هدف اصلی و اولیه از طراحی لوگو جذب مخاطب در کوتاه ترین زمان ممکن برای کسب و کار مد نظر است. از این رو رنگ و نوع طراحی آن بسیار مهم است، زیرا با استفاده از آن باید بتوانید مخاطبان هدف را به بیزینس خود جذب نمایید. استفاده از لوگو می تواند ضمن افزایش درآمد در بسیاری از زمینه های دیگر نیز به شما کمک کند.

طراحی لوگو cta

چرا باید انواع لوگو را بشناسیم؟

شما به عنوان یک طراح و یا یک کارآفرین لازم است که با انواع سبک لوگو Types of logos و کاربردهای آن آشنا شوید. به عنوان یک طراح نیاز است که بتوانید با توجه به خواسته کارفرما نوع لوگو مد نظر را طراحی کنید و یا اینکه با علم به انواع سبک لوگو و کاربردهای آن بهترین لوگو را برای کارفرمای خود خلق کنید.

همچنین به عنوان کارفرما نیز باید بتوانید با شناخت سبک های لوگو، آرم مناسب کسب و کار خود را تشخیص دهید و از طراح بخواهید آن سبک را طراحی نماید. برای آنکه بتوانید بهترین نوع لوگو را برای برندسازی حرفه ای خود انتخاب کنید بهتر است که با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین نتایج ممکن را دریافت کنید. ما در اقیانوس آبی می توانیم به شما برای انتخاب بهترین لوگو مشاوره ارائه کنیم:

مشاوره رایگان طراحی لوگو >>

انواع لوگو

به طور کلی سه نوع لوگو وجود دارد:

  1. لوگو تایپ: نام کسب و کار به شکل لوگو نمایش داده می شود. فونت ها و شکل های مختلف از نام کسب و کار در لوگو نشان داده می شود. شرکت های کوکا کولا، گوگل و مایکروسافت از این نوع لوگو استفاده کردند.
  2. لوگو ساین یا آرم: برای ایجاد لوگو از یک تصویر استفاده می شود.مثل لوگوی اپل که یک تصویر است. پیشنهاد ما این است که از این روش استفاده نکنید زیرا فهمیدن این موضوع که این لوگو برای یک کسب و کار خاص است برای مخاطب ممکن نیست و نیاز به یک برندسازی قوی از سمت شما دارد که زمان بر و هزینه بر است.
  3. لوگو ترکیبی: برای طراحی این نوع لوگو از ترکیب شکل و متن استفاده می شود. به عنوان مثال شرکت پپسی و شرکت اچ پی (hp) از این روش استفاده کرده اند. پیشنهاد ما این روش است، زیرا کپی کردن از آن راحت نیست و مخاطب با دیدن لوگو، نام شما را هم خواهید دید.
لوگو سه نوع کلی دارد

طراحی انواع لوگو به روش های مختلفی انجام می شود که هر یک ویژگی ها و خصوصیات خاصی دارند:

لوگو مونوگرام

این نوع لوگو آرم‌هایی هست که معمولا حروف اول نام تجاری را تشکیل می‌دهند. آنها مخفف نام چند کسب و کار معروف با نام‌های نسبتا طولانی هستند. با داشتن 2 یا 3 کلمه برای به خاطر سپردن، هر یک از آنها به استفاده از حروف اول خود برای اهداف شناسایی برند روی آورده‌اند. بنابراین برای این نوع شرکت‌ها کاملا منطقی است که از مونوگرام‌ها برای نشان دادن سازمان خود استفاده کنند.

از جمله این لوگوها می توان به ناسا اشاره نمود که علامت اداره ملی هوانوردی و فضایی است و به ذهن سپردن آن بسیار راحت تر است.

لوگوی مونوگرام

لوگو Wordmark یا تایپوگرافی

این یک لوگوی مبتنی بر فونت است که تنها بر روی نام یک کسب و کار تمرکز دارد. حتما قبول دارید که زمانی که یک شرکت نام مختصر و مشخصی داشته باشد، لوگوهای Wordmark واقعاً خوب کار می‌کنند. لوگوی گوگل یک مثال خوب برای wordmark است.

باید فونت انتخابی شما، جوهر کاری را که کسب و کار شما انجام می‌دهد را نشان دهد. به عنوان مثال، برچسب‌های مد تمایل دارند از فونت‌های تمیز و ظریفی استفاده کنند که ظاهر قشنگتری دارند.

لوگوی wordmark

به این نوع لوگو، لوگوی تایپوگرافی نیز گفته می شود. در لوگوی تایپوگرافی تمرکز بر روی نام برند شما است و شما باید یک قلم انتخاب کنید که اصل کسب و کاررا به خوبی ثبت کند.

به عنوان نمونه در برچسب های مد بیشتر از قلم های ظریف که احساس بالایی دارند استفاده می شود. این در حالی است که در آژانس های حقوقی و دولتی بیشتر تمایل به استفاده از متن های سنتی و سنگین تر که حس امنیت بیشتری دارند استفاده می کنند.

لوگو تصویری

قبول دارید که یک عکس، ارزش هزار کلمه دارد؟ پس استفاده از تصاویر به شما این فرصت را می‌دهد که پیام خود را منتقل کنید. گرافیک در لوگوها می‌تواند ساده یا پیچیده، تزئینی یا کاربردی، مستقل یا ترکیب شده با متن باشد. در حالت ایده آل، تصاویر باید نماینده خود محصول یا کیفیت تجربی مرتبط با کسب و کار شما باشند.
گاهی اوقات لوگوها از تصاویر انتزاعی استفاده می‌کنند. هنگام استفاده از تصاویر غیر متعارف توصیه می‌شود ایده‌های خود را به یک داستان یا یک احساس در رابطه با محصول خود متصل کنید. به یاد داشته باشید که هر تصویری که استفاده می‌کنید باید مقیاس‌پذیر و قابل انطباق باشد، به این معنی که می‌توان اندازه آن را برای مواد مختلف برندسازی تغییر اندازه داد یا قالب‌بندی و شناسایی کرد.

لوگوی تصویری انتزاعی

در هنگام استفاده از یک علامت تصویری اصلی ترین چیزی که باید در نظر بگیرید تصویری است که انتخاب می کنید. زیرا همواره در شرکت شما باقی می ماند و باید به مفاهیم گسترده تری از تصویری که انتخاب می کنید فکر کنید. به عنوان نمونه می خواهید با نام برند خود بازی کنید؟ آیا می خواهید معنای عمیق تری داشته باشد؟ آیا می خواهید احساسی را بر انگیخته کنید ؟ و … بنابراین در لوگوی تصویری انتخاب تصویر بسیار اهمیت دارد.

لوگوی انتزاعی

نوعی از لوگوهای تصویری لوگوهای انتزاعی هستند.در این لوگو به جای اینکه از یک تصویر قابل تشخیص استفاده شود از یک فرم هندسی انتزاعی برای نشان دادن فعالیت‌های تجاری شما استفاده می‌شود. مانند همه نمادهای لوگو، علائم انتزاعی بسیار مفید بوده زیرا آنها نام تجاری شما را در یک تصویر واحد فشرده می‌کنند.

در این لوگوها به جای لوگوی قابل درک از اشکال و فرم های انتزاعی استفاده می کنند و به این ترتیب به شکلی خاص پیام کسب و کار را به مخاطبان منتقل می نمایند. انواع لوگوی انتزاعی نقش به سزایی در جذب سریع مشتریان دارند. از جمله این لوگوها می توان به لوگو شرکت های پپسی و آدیداس اشاره نمود.

لوگوی انتزاعی: انواع لوگو

لوگو طلسم یا لوگو مسکات

لوگو طلسم یا لوگو مسکات آرم‌هایی است که یک شخصیت مصور را نشان می‌دهد. لوگوی طلسم معمولا رنگارنگ، کارتونی و سرگرم‌کننده هستند و یک راه مناسب و عالی راهی عالی برای ایجاد برند هست.

مسکات در واقع یک شخصیت است که نشان دهنده و بیانگر کسب و کار شما می باشد. این شخصیت می تواند به صورت رودررو با مخاطبین ارتباط برقرار نماید. این شخصیت می تواند انسان، حیوان و یا اشیا باشد.

این سبک لوگو می تواند انتخابی عالی برای شرکت هایی باشد که می خواهند یک فضای سالم بر پایه خانواده و کودک و حتی خارج از آن ایجاد کنند. لوگو مسکات سبکی کارتونی و رنگارنگ دارد به همین دلیل سرگرم کننده است. از معروف ترین لوگوها در این سبک می توان به لوگو چاکلز و چیتوز اشاره نمود.

لوگوی mascot

لوگو علامت ترکیبی

یکی دیگر از انواع لوگو، لوگوهای ترکیبی است. این لوگوها تلفیقی از لوگوی تایپ و تصویری هستند.این علامت می تواند ترکیبی از یک کلمه و تصویر و یا علامت انتزاعی باشد. به این صورت که می توان تصویر و متن را در کنار هم قرار داد و یا با هم ادغام نمود و تصویری خاص و جذاب ایجاد کرد. لوگوهای ترکیبی انتخابی همه جانبه هستند و متن و نماد تاثیر بسزایی در تقویت برند تجاری شما دارند. از این رو بهتر در ذهن افراد ماندگار خواهید شد و بازدهی فوق العاده ای دارد.

لوگوی ترکیبی

لوگو مینیمال

مینیمالیسم رویکردی خلاقانه در طراحی انواع لوگو است. منظور از لوگو مینیمال حذف تزئینات و کاهش هنر به ساده ترین شکل های هندسی است. این سبک الهام گرفته از اصل کمتر بیشتر است. اما این به آن معنا نیست که لوگوهای مینیمال خام و یا ساده هستند. بلکه در عین سادگی زیبایی و شکوه خاصی دارند بدون آنکه به عناصر کم عمق تکیه کنند و آن ها را برجسته نمایند.

لوگوی مینیمال

لوگوی پویا

نوعی از لوگو که طرفداران زیادی دارد لوگوی پویا است. منظور از آرم پویا آرمی است که توانایی تغییر شکل، رنگ و عبارت آن وجود داشته باشد. چنین لوگوهایی را می توان با زمینه های خاصی ایجاد نمود. در این لوگوها معمولا از چند آرم استفاده می شود.

به عنوان مثال، گوگل اغلب شکل، رنگ ها و فونت لوگوی خود را تغییر می دهد تا از آن برای بیان اهمیت یک مناسبت خاص استفاده کند. شما باید خودتان تشخیص دهید که آیا لوگوی کسب و کارتان به چنین تغییرات مکرری در ظاهر خود نیاز دارد یا خیر.

لوگوی پویا: گوگل

اگر برای ایجاد لوگوی خود به مشاوره نیاز دارید و نمی دانید کدام نوع لوگو برای کسب و کار شما بهتر است، فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم:

مهم ترین عوامل موفقیت انواع لوگو چیست؟

یک لوگو موفق به شدت می تواند مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد و نظر آن ها را جلب کند. از مهم ترین ویژگی های یک لوگو موفق می توان به به سرعت قابل تشخیص بودن، متمایز بودن از سایر رقبا، منسجم بودن، سادگی، قوی و معتبر بودن اشاره نمود.

به عبارتی یک لوگوی موفق به نحوی طراحی می شود که در حالت سیاه و سفید، حالت بی رنگی، سایزهای کوچک و بزرگ همچنان بتواند جذابیت خود را حفظ کند و نظر مخاطبان را به خود جلب کند. یک لوگو موفق و حرفه ای همیشگی است و تاریخ انقضا ندارد.

بیشتر بخوانید: ساخت برند در 30 روز

سوالات متداول در زمینه انواع لوگو

1. قیمت انواع لوگو چگونه تعیین می شود؟

در تعیین قیمت طراحی لوگو عوامل بسیاری نقش دارند مثلا لوگو توسط چه کسی یا مجموعه ای می خواهد طراحی شود؟ آیا طراح فریلنسر، آماتور است و یا یک آژانس تبلیغاتی معتبر و حرفه ای می خواهد این کار را انجام دهد؟

معمولا افراد آماتور و فریلنسرها طراحی انواع لوگو را با قیمت پایین تری انجام می دهند. لوگوهایی که توسط این افراد طراحی می شود معمولا برای رفع نیازهای اولیه یک مجموعه مناسب است و نمی تواند گزینه مطلوبی برای برندینگ باشد.
آژانس های حرفه ای طراحی لوگو را با قیمت بالاتری انجام می دهند، از این رو نمی توان قیمت طراحی لوگو را به صورت دقیق اعلام نمود و با توجه به سبک لوگو و تجربه فرد طراح و مجموعه طراحی کننده آن قیمت های متفاوت هایی خواهد داشت. برای آنکه بتوانید یک کسب و کار موفق داشته باشید حتما باید یک لوگو خاص و منحصر به فرد انتخاب کنید، بنابراین ضمن در نظر گرفتن قیمت مناسب طراحی لوگو این کار را حتما به یک مجموعه معتبر بسپارید.

طراحی لوگو را می توانید به صورت آنلاین و یا حضوری به شرکت اقیانوس آبی بسپارید و با یک لوگوی حرفه ای کسب و کار خود را متحول کرده و به آن هویت ببخشید تا برای همیشه در اذهان عمومی ماندگار شوید.

طراحی لوگو cta

2. آیا می توان نوع لوگو را تغییر داد؟

شرکت های زیادی وجود دارد که سابقه ای طولانی دارند، اما همچنان با همان لوگوی قدیمی خود در ذهن مردم ماندگار شده اند و می درخشند. در واقع اگر شما فعالیت خود را با یک لوگو ثابت آغاز کنید و دیگر آن را تغییر ندهید، علاوه بر اینکه مردم دیگر شما را با آن لوگو می شناسند، احساس ثبات و مورد اعتماد بودن شرکت به آن ها منتقل می شود.

البته این موضوع به معنی آن نیست که هرگز نمی توان لوگو را تغییر داد و با توجه به نوع کسب و کارتان می توانید لوگو را تغییر دهید. به عنوان مثال یک شرکت بزرگ مانند اینستاگرام لوگو و نماد خود را تغییر می دهد.

3. لوگوی حرفه ای چه تاثیری در موفقیت کسب و کار دارد؟

لوگو یک شرکت یا سازمان هویت آن را شکل می دهد، در نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار است. در یک طراحی حرفه ای باید رنگ ها، خطوط پایه ای و طرح ها که به کار برده می شوند کاملا با یکدیگر هماهنگ باشند تا بتوانند شرایط یک تبلیغات موثر را برای آن مجموعه به وجود آورند.

انواع لوگو اگر به صورت حرفه ای طراحی شوند، باید خاص بوده، دارای معنا و مفهومی سمبولیک باشند و به خوبی ارزش های آن مجموعه را به تصویر بکشد. اما در عین حال باید طراحی بسیار ساده ای داشته باشد تا همیشه در ذهن مخاطبان ماندگار شوند.

سخن پایانی

طراحی انواع لوگو و داشتن یک لوگوی حرفه ای و جذاب نقش مهمی در موفقیت کسب و کارها و برندها دارد. از این رو نیاز است که فردی برای کسب و کار خود یک لوگوی خاص و منحصر به فرد انتخاب کند تا بتواند به خوبی در میان رقبا بدرخشد و نظر مخاطبان هدف را به خود جلب نماید و در ذهن آن ها ماندگار شود.

اگر کسب و کاری بزرگ و استراتژی خاص و بزرگی دارید نیازمند به طراحی حرفه ای لوگویتان هستید، باید آن را به شرکت های حرفه ای فعال در این زمینه بسپارید تا مجبور به پرداخت هزینه مجدد برای طراحی نشوید و وقت تان تلف نشود.

4.6 5 رای ها
امتیاز بدهید
جهت دانلود PDF ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید.
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
در دوره جامع مدیر پولساز شما هر آن چه که یک مدیر موفق لازم است بداند و اجرا کند را می آموزید مباحثی از قبیل چگونگی رهبری افراد تیم، ارتباط حرفه ای با مشتریان، مبانی برند سازی، تدوین استراتزی بازاریابی و فروش، تبلیغات و تدوین کمپین تبلیغاتی، قیمت گذاری و تسویه حساب و تکنیک های استخدام و اخراج حرفه ای را به صورت عملی و کارملا کاربردی می اموزید.

60,000,000 ریال

اشتراک در
اطلاع از
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رحیمی

بسیار عالی بود. تصاویر زیبایی رو برای مثال های انواع لوگو گذاشته بودین

خرمیان

من خیلی وقت بود که سوال داشتم میشه لوگوی کارم رو عوض کنم یا نه! مشاوره ای که برای طراحی لوگو ازتون گرفتم واقعا عالی بود

شفیعی

لوگو سبک امبلم چی هست؟ چه فرقی با تصویری داره؟

داریوش

چطور تشخیص بدیم که برای کسب و کارمون لوگوتایپ بهتره یا لوگو مارک؟

نسترن شاهدی

لوگوی سه بعدی به نظرم دیگه از مد افتاده. الان اکثر لوگوها دو بعدی و ساده هستن

عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل خود به جمع خبرنامه مدیران اقیانوس آبی بپیوندید …

با ما در ارتباط باشید...

پشتیبانی اقیانوس آبی

سوالی دارید ؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

pdf مقاله حاضر است. با یک کلیک دانلود کنید: