چطور بودجه تبلیغاتی تعیین کنیم؟

در این مقاله می خوانید:

یکی از چالش برانگیزترین تصمیم گیری ها در زمینه تدوین کمپین تبلیغاتی، مشخص کردن بودجه تبلیغات است. از نظر حسابداری مخارج تبلیغات به عنوان هزینه حساب می شوند، اما از نگاه بازاریابی هزینه تبلیغات نوعی سرمایه گذاری است، زیرا از طریق افزایش آگاهی جامعه به رشد و توسعه محصولات و برند شرکت کمک می کند. گاهی اوقات شرکت ها اشتباه می کنند و بخش بازاریابی و تعیین بودجه بازاریابی، قبل از تصمیم گیری اصولی درباره هزینه تبلیغات، مبلغی به صورت کلی در نظر می گیرد.

در این مطلب به سوالات زیر در مورد بودجه تبلیغات پاسخ می دهیم: 

  1. انواع روش های تعیین بودجه برای تبلیغات چیست؟
  2. هر کدام از روش های بودجه بندی چه مزایا و معایبی دارند؟
  3. اشتباه رایج مدیران در تعیین بودجه تبلیغات چیست؟

بودجه تبلیغات چیست ؟

بودجه تبلیغات یعنی هزینه های تبلیغاتی سازمان خود را برای یک بازه زمانی خاص تخمین بزنید. می توان گفت بودجه تبلیغات همان پولی است که شما میخواهید برای تحقق اهداف بازاریابی کسب و کار خود هزینه کنید. زمانی می توانید بهترین بودجه تبلیغاتی را تعیین کرده و بهترین کمپین تبلیغاتی را اجرا کنید که بر نیازهای مشتریان و حل مشکلات آنها تمرکز کنید، نه روی مشکلات خودتان مانند کاهش بیش از حد بودجه.

روش های تعیین بودجه تبلیغات کسب و کار

تعیین بودجه کمپین

۱. تعیین بودجه تبلیغات بر مبنای توانایی مالی

چقدر میتوانم هزینه کنم؟

همانطور که از اسم این روش پیدا است، میزان بودجه اختصاصی برای تبلیغات به اندازه‌ای تعیین می‌شود که شرکت از نظر مالی توانایی پرداخت و تحمل آن را دارد. این روش ساده ترین روش بودجه بندی تبلیغاتی حساب می‌شود، اما بر میزان فروش تاثیر زیادی نمی‌گذارد و برای برنامه‌های بلند مدت چندان مناسب نیست. با این حال برای شرکت‌هایی که از نظر مالی در مضیقه هستند و به تبلیغات نیاز دارند روشی اجتناب ناپذیر است.

۲. تعیین هزینه تبلیغات بر مبنای فروش

اگر این کمپین تبلیغاتی را اجرا کنم، چقدر درآمد خواهم داشت که بخشی از سودش را برای کمپین خرج کنم؟

روش تعیین بودجه تبلیغات بر مبنای فروش روشی متداول است که این روزها بسیاری از شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند. در این روش شرکت‌ها درصدی از فروش حال حاضر یا پیش بینی خود از فروش شرکت را به عنوان بودجه‌ تبلیغات در نظر می‌گیرند.

این روش باعث ایجاد نوعی تعامل و رابطه‌ای منطقی بین بودجه کمپین تبلیغاتی، قیمت فروش و میزان سود می شود که میزان این رابطه را توانایی مالی شرکت تعیین خواهد کرد. تنها مشکل در این روش عدم انعطاف پذیری آن است، چرا که بودجه بر اساس نقدینگی تعیین می‌شود و شرکتی که با کاهش فروش مواجه شده و می‌خواهد از تبلیغات به عنوان نیروی محرک استفاده کند دچار مشکل می‌شود.

۳. تعیین بودجه تبلیغات کسب و کار بر مبنای رقیب

اگر رقیب مستقیمی دارید که با کمپین خودش سهم بازار شما را تهدید می کند، می توانید با مهندسی معکوس یا جاسوسی تجاری بفهمید چقدر هزینه کرده است.

یکی از منطقی ترین راه‌ها برای تعیین بودجه تبلیغات نگاه کردن به رقبا است. اگر شرکت رقیب شما که سهم بازارش هم نزدیک به سهم بازار شما است، برای یک کمپین تبلیغاتی ۱ میلیارد تومان بودجه هزینه کرده باشد و نتایج خاصی به دست آورده باشد، احتمالا شما هم با همان مقدار هزینه می‌توانید به نتایج مشابه دست یابید. کاملا مشخص است این روش تعیین بودجه تبلیغاتی محافظه کارانه بوده و به دستاورد شگرفی نمی‌انجامد، اما مزیت این را دارد که از رقبا عقب نمی مانید.

۴. تعیین هزینه تبلیغات بر مبنای واحدهای محصول

برای تبلیغ هر محصول چقدر هزینه کنم؟

اگر محصولات شرکت شامل بخش‌های مختلف و مجزا باشد، می‌توان بر اساس هر بخش و بزرگی آن اقدام به تعیین بودجه تبلیغاتی کرد. به این صورت که در این روش با تعیین هزینه‌های تولید و میزان تولید هر محصول بودجه تبلیغاتی برای هر بخش تعیین کرد. این روش تنها زمانی مفید خواهد بود که تبلیغات برای هر بخش و هر محصول مورد نیاز و منطقی باشد.

۵. تعیین بودجه تبلیغاتی بر مبنای هدف و انجام کار

تعیین هزینه تبلیغات با ترکیبی از روش های بالا

این استراتژی ترکیبی از روش های بالا است که نسبت به بقیه پخته تر است و برای انجام آن باید به صورت مرحله به مرحله برنامه ریزی و اقدام کرد. منطقی ترین روش تعیین بودجه برای تبلیغات این است که ابتدا اهدافی تعیین می‌شوند، سپس ابزارها و روش‌های رسیدن به آن اهداف معین می‌شوند که بایستی در مورد هزینه‌ هر یک از ابزارها و میزان سودآوری شان تحقیق کرد و سپس دست به بودجه بندی زد. بودجه‌ تبلیغات از جمع کل این هزینه‌ها به دست می‌آید.

روش های تعیین بودجه تبلیغات

بودجه تبلیغات در ایران

خیلی از مدیران به اشتباه فکر می کنند اصلی ترین بخش بودجه تبلیغات کسب و کار، برای رسانه است؛ مثل اجاره بیلبورد با طراحی رایگان. ولی در واقع اینطور نیست! اصلی ترین موضوع در کمپین طرح زیبا و جذابیت است. پس اگر بیلبورد را با طراحی رایگان می گیرید، خیلی نباید روی طراحی حرفه ای آن حساب کنید.

پس حواستان باشد که به جز رسانه باید برای ایده پردازی، کپی رایتینگ و تبلیغات با طراحی زیبا نیز هزینه کنید.

۴.۸ ۴ رای ها
امتیاز بدهید
این مطالب را هم حتما بخوانید
دوره آموزشی مرتبط
دوره بازاریابی اقیانوس آبی به نام “مارکتینگ پلاس”، به معرفی مدل SCD برای تدوین یک برنامه بازاریابی اثرگذار و قابل اجرا می پردازد.بازاریابی یکی از مهم ترین کارهایی است که یک کسب و کار می تواند برای موفقیت خود انجام دهد. بازاریابی نه تنها موجب آگاهی مردم از برند شما می شود بلکه منجر به افزایش فروش، رشد کسب و کار و نزدیکی مشتریان به شما می شود.
اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
آزاده

تعیین کردن بودجه واقعا سخته. نمیشه فهمید داری زیاد هزینه میکنی یا کم و اخرش ایا به صرفه بوده یا نه؟ مقاله خوبی بود ممنون

علی خانیاری

برای تعیین بودجه تبلیغات به جز نکاتی که گفتید فکر می کنم چرخه عمر محصولی که براش تبلیغ می کنیم هم مهم باشه، درسته؟

پاسخ به  علی خانیاری

سلام. بله کاملا درسته. قبل از آنکه روشی را برای بودجه بندی تبلیغات انتخاب کنید باید به چند مورد توجه داشته باشید.
• نخست آنکه کالای شما در چه مرحله ای از عمر خود قرار دارد، زیرا میزان بودجه ی مورد نیاز برای تبلیغات آن متفاوت خواهد بود.
• سهم بازارِ مارک تجاری شما نیز در تعیین بودجه تبلیغاتی شما موثر است. بدیهی است که در صورتی که هدف شما از تبلیغات ایجاد تقاضا یا تصاحب سهم بازار رقبا باشد به بودجه بیشتری نیاز دارید تا حفظ سهم بازار فعلی.
• میزان رقابت و تراکم در بازار نیز در تصمیم گیری شما موثر است. هر چه رقابت در بازار بالاتر باشد برای آنکه صدای خود را از میان انبوه شرکت های رقیب به گوش مشتریان برسانید، به تبلیغات بیشتری نیاز دارید.
• فراوانی پخش و تمایز کالای شما با رقبا نیز موارد دیگری است که در تعیین بودجه تبلیغاتی شما موثر است.

s. shakiba

آیا می تونین خلاصه توضیح بدین که مبنای تعیین بودجه چیه؟

پاسخ به  s. shakiba

سلام. برخی سازمان ها هیچ بودجه ی مشخصی را پیشاپیش اعلام نمی کنند. بلکه در مواقع مورد نیاز، مبالغی را برای آن اختصاص می دهند. فروشندگان و تجار کوچک معمولا به روش مزبور عمل میکنند. از آنجا که این افراد نیازی به ارائه ی گزارش عملکرد به سایرین ندارند، درد سر تهیه بودجه را متقبل نمی شوند. اما حتی در اینگونه موارد نیز تهیه ی بودجه به صورت رسمی و ساختار یافته، می تواند مفید واقع شود.
بودجه بندی، بخش اصلی فرایند پیش بینی وکنترل سود و زیان است. بنابراین سازمان ها به بودجه بندی نیاز دارند. اما باید برای تعیین بودجه ی تبلیغاتی خود به دنبال مبنایی مناسب باشند. بودجه تبلیغات، یکی از بزرگترین اقلام هزینه ای سازمان ها است. برای تعیین بودجه تبلیغاتی خود به دنبال مبنایی مناسب باشند. بودجه تبلیغات یکی از بزرگترین اقلام هزینه ای سازمان است

ناصرپور

سلام. توی بیشتر شرکت ها مخصوصا کوچک، تخصیص بودجه تبلیغات هیچ رویکرد خاصی نداره و بر مبنای نظر شخصی مدیر هست. که به نظرم در بلندمدت خیلی به ضرر مجموعه تموم میشه

پاسخ به  ناصرپور

سلام. بله این روش تخصیص اختیاری نام داره. روش تخصیص اختیاری کاملا وابسته به نظر و رویکرد مدیریت است و از این جهت هیچ پایه و اساس تئوریکی ندارد. بودجه به تنهایی توسط مدیریت تعیین می شود. در این روش مدیران بر اساس آنچه که احساس می کنند، ضروری است بودجه را تعیین می کنند. بنابراین نهایتا تصمیم برای تعیین بودجه تبلیغات به شرایط اقتصادی و روانشناختی افرادی بستگی دارد که در جایگاه مدیریت قرار دارند و نه به نیازمندی های بازار!
رویکرد تخصیص اختیاری هیچ مزیت قابل مشاهده ای ندارد چرا که
• هیچ تفکر سیستماتیکی در پشت آن وجود ندارد
• اهدافی وجود ندارد که بر اساس آن ها بودجه ریزی صورت گرفته باشد
• مفهوم و هدف از تبلیغات و ترویج عمدتا نادیده گرفته میشوند.
اما به طرز شگفت آوری همچنان شرکت های بسیاری، هم کوچک و هم بزرگ، هم تجاری و هم غیر انتفاعی، هستند که بر اساس این روش بودجه های خود را تنظیم می کنند.

رضا نجاتی

با سلام. محاسبه بودجه تبلیغات آنلاین چطور هست؟

پاسخ به  رضا نجاتی

به احتمال زیاد شما جمله تبلیغات هزینه نیست سرمایه است را شنیده‌اید. در مدیریت بودجه تبلیغات دیجیتال باید موارد زیادی ارزیابی شود.
برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
آیا تبلیغات به اندازه هزینه انجام شده، بازدهی خواهد داشت؟
مشتریان جذب شده دائمی خواهند بود؟
تاثیر تبلیغات بر برندینگ شما تا چه حد زیاد خواهد بود؟

مطالب مرتبط:
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.
9
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
pdf مقاله را رایگان دانلود کنید.

حالا که داری میری PDF مقاله رو دانلود کن همیشه داشته باشی